Szkoła Podstawowa w Siedliskach-Bogusz

Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau

„To jak sen o śnie. Sen, który nie ma prawa się urzeczywistnić, a jednak się wydarzył. Był. I pozostawił ślady w naszych głowach, na naszych ciałach, w historii całego świata”.
                                                                                                                       Barbara Doniecka.

               25 listopada uczniowie najstarszych klas z Siedlisk-Bogusz i Kamienicy Dolnej wraz z opiekunami (Leokadia Jędrzejczyk, Alicja Czapla, Renata Wadas i Jerzy Wojnarowski) wyjechali na wycieczkę – a tak naprawdę na lekcję historii – do Auschwitz– Birkenau.

Dzięki ciekawym opowieściom przewodników młodzież mogła poznać historię obozu koncentracyjnego oraz na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich żyli więźniowie. Przejście przez autentyczny teren nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, które niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Do wyobraźni przemawiały nie tylko autentyczne, zachowane w formie niezmienionej od zakończenia wojny miejsca, ale także nowoczesne wystawy przygotowane z myślą o młodych ludziach.
Tragizm miejsca został odzwierciedlony w pełnej zadumy i szacunku postawie młodzieży.

 

Oddajmy głos młodzieży, która dzieli się swoimi wrażeniami z wycieczki.

Zuzanna S.

„Dużo słyszałam o Auschwitz, ale w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Przy zwiedzaniu obozu i oglądaniu wszystkich budynków można poczuć rzeczywistość tamtych czasów i ludzi. Co musieli przeżywać dorośli, a także – co jest jeszcze bardziej przerażające - dzieci. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o tym miejscu. Na długo zapamiętam tą wycieczkę
 i każdemu będę polecać to miejsce
, aby poznali historię Auschwitz.”

 

Wiktoria M.

„Wyprawa ta pozostawiła w moim sercu niesamowite wrażenia. Stojąc przed napisem ARBEIT MACHT FREI wpatrywałam się w niego i w przestrzeń za bramą. Przebiegały po moim ciele dreszcze, gdyż pomyślałam sobie, ilu ludzi tutaj co dzień przywozili. Wstrząsnął mną widok tysięcy butów należących do więźniów, szczególnie tych najmniejszych. I walizek ludzi, którzy myśleli, że tylko są przesiedlani. Jak można być tak podłym, aby zabijać ludzi. Mam nadzieję że taka tragedia nigdy się nie powtórzy”.

 

Wiktoria Ł.

 

„… jeśli wchodzimy do "bloków" i jeśli się wczujemy i dobrze wsłuchamy w to o czym opowiada Pani przewodnik to naprawdę jest to dla nas niewyobrażalne. Pojawiają się przeróżne myśli... to, że ludzie wtedy bardzo cierpieli i nikt ich nie żałował, smutek, żal, coś, czego nikt nie potrafi sobie wyobrazić. Na pewno obraz tego wszystkiego co zobaczyłam zostanie mi przed oczami na kilka dobrych lat.”

Julia K.

„Gdy już z daleka zobaczyłam Auschwitz poczułam się dziwnie, bo wiedziałam co tam się działo. Widok ubranek dla dzieci, stosy butów, okularów i innych zachowanych rzeczy mnie przerażał. Nie wyobrażam sobie przez co przechodzili tamci ludzie, i jak człowiek może zrobić tyle krzywdy innemu człowiekowi. Obraz tamtego miejsca zostanie ze mną już na zawsze.”

 

Natalia S.

„Dużo słyszałam o Auschwitz i oglądałam filmy, ale gdy wejdzie się na teren obozu i posłucha się przewodnika, jest to całkiem inne odczucie. Nasuwa się wtedy myśl- jak człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi takie piekło. Ludzie, którzy się tam znajdowali byli okrutnie traktowani, niektórzy nawet nie przeżyli dwóch tygodni, a gdy nie nadawali się już do pracy byli wysyłani na śmierć.”

 

Patrycja M.

Wiele słyszałam o Auschwitz-Birkenau od nauczycieli oraz rodziny, lecz poprzez opowiadanie, czy też film nie wyobrażałam sobie tego aż tak tragicznie. Dopiero gdy zobaczyłam to miejsce na żywo, dotarło do mnie, jak musieli cierpieć ludzie, którzy byli tam w tym bardzo trudnym czasie. Jest to nie do wyobrażenia, ciężko jest to zrozumieć. Gdy Pani  przewodnik opowiadała nam o całej tej tragicznej historii zrozumiałam co tam się działo i jakie to było piekło dla ludzi, którzy tam byli. Uczucia to niedowierzanie, żal, smutek. Auschwitz-Birkenau pozostanie
 w moich myślach na bardzo długo…”  

 

Katarzyna P.

„To co zobaczyłam na miejscu zmroziło  mnie. Najbardziej zszokowało mnie to, w jakich miejscach te osoby mieszkały i to, jak dużo osób tam zamordowano.”

 

 

Zdjęcia, które zostały zamieszczone wykonywali uczniowie.

Wszystkich tych, którzy chcieliby poznać tragiczną historię Auschwitz-Birkenau zapraszamy na stronę: https://panorama.auschwitz.org/

 

 

                                                                                                    Uczestnicy