Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2510044
    • Do końca roku: 33 dni
    • Do wakacji: 206 dni

  • Kartka z kalendarza


  • Strefa video

Wycieczka do Łańcuta i Markowej

 „Dla nas Polaków, to była wojna i okupacja,
  Dla nich, Żydów – koniec świata.”

                            Jan Karski

              14 listopada uczniowie klas IV-VIII SP z  Siedliskach-Bogusz udali się do pięknego zakątka Polski jakim jest Łańcut. Zamek w Łańcucie jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, którą zwiedzaliśmy z wielką satysfakcją i zaciekawieniem. Zwiedzanie obejmowało przejście przez sale mieszkalne rodziny arystokratycznej. Kolejno pałac zamieszkiwali Lubomirscy, a następnie Potoccy. Zachwyciły nas barokowe, rokokowe i klasycystyczne wnętrza pałacu. Liczne dzieła sztuki, obrazy, wazy, piękne meble dodają wnętrzom uroku.  Podziwialiśmy: Wielką Sień, Galerię Rzeźb, Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Pokój Bilardowy, Salę Teatralną i pokoje kąpielowe. Następnie udaliśmy się do stajni i wozowni, gdzie przechowywano zabytkową  kolekcję 55 pojazdów konnych na różne okazje. Zamek  otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.

Z Łańcuta udaliśmy się do Markowej, gdzie w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących  Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. W Muzeum uczniowie poznali dzieje wsi Markowa oraz poruszającą historię Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.  Za tą heroiczną postawę zostali odznaczeni pośmiertnie wieloma orderami, zostali również włączeni w poczet "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Atrakcyjna i bardzo cenna lekcja historii to nie wszystko co uczniowie wynieśli z wizyty w muzeum. To przede wszystkim refleksja i zaduma nad okrucieństwem, jakie dotknęło nasz kraj  w nieodległej przeszłości.

 

Redakcja Gimdziupli