Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

Dzień Europy w naszej szkole

   Pośród wielu innych działań, jakie samorząd uczniowski zaplanował na bieżący rok szkolny, znalazł się także punkt dotyczący obchodów Dnia Europy. Zwyczajowo jest on  obchodzony 9 maja, w założeniu to święto pokoju i jedności. Dzień ten upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której przedstawił on swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska, której Polska stała się członkiem 1 maja 2004 r.

W obecnym roku szkolnym postanowiliśmy uczcić Dzień Europy, zmieniając wystrój sal lekcyjnych i ubierając je w barwy wybranych państw – członków Unii. W tym celu odpowiednio wcześniej przedstawiciele SU przeprowadzili losowanie w klasach od 4 do 8, w trakcie którego ciągnięto losy z nazwami państw członkowskich. Spośród 27 krajów wybrane zostało pięć : Austria, Luksenburg, Niemcy, Czechy i Francja. Na gazetkach klasowych pojawiły się narodowe barwy wylosowanych krajów oraz okolicznościowe teksty i ciekawostki z nimi związane. Wszystkie klasy spisały się na medal i naprawdę jest co oglądać i czytać!

Cała akcja miała wymiar edukacyjny – chcieliśmy pokazać sobie nawzajem różnorodność krajów, które w ramach Unii Europejskiej potrafiły się zintegrować, a także przypomnieć nam wszystkim, że jesteśmy nie tylko Polakami, ale także Europejczykami.