Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

WYCIECZKA DO MUZEUM I STADNINY KONI

W dniu 12.06.2024r. uczniowie klasy I i III  pod opieką wychowawczyń udali się wycieczkę do Izby Muzealnej w Kołaczycach oraz piknik rekreacyjny do stadniny koni „Stajnia Galicja” w Bieździedzy. Pogoda i humory dopisywały od samego rana.

       W Izbie Muzealnej uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści i objaśnień pana przewodnika. Mieli okazję zobaczyć między innymi: dawne sprzęty domowe i gospodarskie używane przez Kołaczycan, sprzęt strażacki, garncarski, szewski, tkacki i ich wyroby, mundury żołnierskie, kosynierskie, sprzęt wojskowy, zdjęcia, dokumenty i pamiątki rodzinne, prastare kości dinozaura i  i elementy wyrobów z żelaza znalezione w dorzeczu Wisłoki. Duże wrażenie i zachwyt wywołały pokaźne zbiory muszli i medali okolicznościowych przekazanych przez hobbistów.

   

 Przygoda w „Stajni Galicja” rozpoczęła się od godzinnej przejażdżki bryczkami po okolicy, po czym z zaostrzonym apetytem wszyscy pałaszowali przygotowany na grillu posiłek. Gospodarze zadbali także o napoje i słodkości dla dzieciaków. Pełni sił ruszyliśmy na zwiedzanie oranżerii i  małego zoo składającego się z  ryb i ptactwa wodnego oraz zwierząt i ptaków domowych. Następnie oglądaliśmy stajnie, wybiegi, pomieszczenia z wozami i bryczkami. Największą radość  sprawiła dzieciom indywidualna jazda na koniu -  już po pierwszej rundce nawet sceptycy przybierali pozę dżokeja. Był też czas na zabawy i relaks.  Po tylu atrakcjach i przeżyciach nie dziwił fakt, że dzieciom niespieszno było wracać.  Wyjazd okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!