Szkoła Podstawowa w Siedliskach-Bogusz

JAK TO DRZEWIEJ BYWAŁO, CZYLI WIZYTA W OSADZIE SŁOWIAŃSKIEJ

Piękna październikowa pogoda skłoniła uczniów klas III, IV i VI oraz ich wychowawców,  do odwiedzin tworzącej się słowiańskiej osady, zlokalizowanej stosunkowo blisko szkoły – nad zalewem w Strzegocicach. Osada jest  w trakcie budowy pierwszej, małej Osady Słowiańskiej. Następnie budowany będzie wielki gród słowiański, który kiedy powstanie zgodnie z planami, będzie największym tego typu obiektem na świecie.

Po przyjeździe na miejscu uczestnicy zostali przywitani, a następnie oprowadzeni po osadzie przez osoby ubrane tak, jak dawniej ubierali się nasi przodkowie i noszący dawne słowiańskie imiona.

Uczniowie wysłuchali opowieści o życiu naszych dawnych przodków - Słowian. Jak wyglądało życie codziennie i praca ludzi 1000 lat temu. Zaprezentowane zostało uzbrojenie, jaki posługiwali się średniowieczni wojowie (można było też takie „ubranko” przymierzyć oraz pomachać toporem lub mieczem).

Ale uczniowie nie tylko zwiedzali. Pracowali przy wyrobie glinianych naczyń, które mogli zabrać ze sobą do domu ( niestety, nie wszystkie dojechały w jednym kawałku). Kolejną atrakcją było pieczenie podpłomyków. Każdy musiał ciasto wyrobić, uformować, a następnie po upieczeniu – skonsumować z dodatkiem pysznych konfitur i miodu.

Jednak najwięcej radości i emocji sprawiło strzelanie z łuku. Kolejka strzelających nie miała końca, a dziewczęta w celności wcale nie ustępowały chłopcom.

Czas upłynął bardzo szybko, nawet się nie obejrzano, a już trzeba było kończyć wizytę u gościnnych Słowian.

Warto odwiedzić osadę i przeżyć ciekawą lekcję historii, którą można nie tylko usłyszeć ale też dotknąć.