Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

Upamiętnienie kpt. Jana Zdziarskiego w 100. rocznicę śmierci w walkach pod Radzyminem

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.

(Józef Piłsudski)

 Jan Zdziarski, kawaler orderu Virtuti Militari,  urodził się 15 czerwca 1890r.  w Siedliskach -Bogusz w rodzinie Anny i Wojciecha Zdziarskich. Był najstarszym spośród sześciorga dzieci. Wyróżniał się w szkole swoimi zdolnościami do nauki. Po ukończeniu szkoły średniej Jan studiował w Krakowie. Został inżynierem budowy dróg i mostów. W 1918r. ukończył Akademię Wojskową w Warszawie. W lipcu 1920r. wziął ślub z nauczycielką z Siedlisk -Bogusz Cecylią Szczepańską. Miesiąc później został pilnie wezwany do Warszawy. W randze kapitana objął dowództwo jednego z oddziałów.

 

Kapitan Jan Zdziarski zginął pod Radzyminem 13 sierpnia 1920r. w bitwie, która uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą Bitwy Warszawskiej. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką. Nie doczekał zwycięstwa i zginął bohatersko mając zaledwie lat 30.

Po zakończeniu wojny trumna z jego ciałem została przywieziona przez żołnierzy do rodzinnej miejscowości Siedlisk-Bogusz i złożona została do ziemi na cmentarzu parafialnym.

Dokładnie w 100. rocznicę jego śmierci, w Kościele Parafialnym w Siedliskach-Bogusz w asyście Pododdziału Honorowego 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawili księża Ryszard Radoń i Tomasz Gomulec. 

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, na którym nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie wyremontowanego w 2018 roku grobu, dzięki staraniom i środkom z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Uroczystość w której uczestniczyła delegacja naszej szkoły jest pięknym przypomnieniem, tych, jakże ważnych wydarzeń sprzed 100 lat. Przypomina nam wszystkim o poświęceniu, z jakim bohaterowie oddawali swoje życie za naszą wolność. Są symbolem męstwa i niezłomności, wierności ideałom i heroizmu - najchwalebniejszych cech Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli za niepodległość Polski, za to, że możemy żyć w pokoju.

Nie zapominajmy o nich!