- Odwiedziny: 3652137
- Do końca roku: 23 dni
- Do wakacji: 201 dni
Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz
-
Statystyki
Rok szkolny 2021-2022
Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
Dnia 6 października 2021r., w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydatów na to stanowisko było czworo: Patrycja Sobczyk, Natalia Straciło i Wiktor Gąsior z klasy VIII, oraz Aleksandra Pociask z klasy VII.
Zostało przeprowadzone tajne głosowanie, i w ten sposób wyłoniliśmy zwycięzcę. Walka była naprawdę wyrównana, ponieważ o zwycięstwie naszej nowej przewodniczącej zadecydował jeden głos. Wybory wygrała Patrycja Sobczyk z klasy VIII, i to właśnie ona została przewodniczącą „SU”.
Amelia Szukała - przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej
Pierwsze działania
W październiku, Zarząd Samorządu Uczniowskiego zebrał się, pod okiem opiekuna samorządu Pani mgr Renaty Wadas, aby ustalić całoroczny plan pracy.
Cała Rada "główkowała" i prowadziła burzę mózgów, aby cały rok szkolny był urozmaicony w przeróżne ciekawe i kreatywne pomysły. Gotowy plan, trafił w ręce Pana Dyrektora, który po przeglądnądnięciu pozytywnie ocenił nasze dzieło. Mamy nadzieję, że zdołamy zrealizować wszystkie nasze pomysły i wykazać się kreatywnością.
Jednym z pierwszych pomysłów, było umiejscowienie w naszej szkole automatu z napojami i przkąskami. Samorząd podjął działanie w tym kierunku, pisząc pismo do Rady Rodziców. Nasza prośba została pozytywnie rozpatrzona, a teraz czekamy na decyzję dyrektora szkoły, z nadzieją na spełnienie naszej rezolucji.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Pamięć o zmarłych
28 października, przed uroczystością Wszystkich Świętych, uczniowie klasy VIII wybrali się na cmentarz parafialny w Siedliskach-Bogusz.
Przed pójściem na cmentarz zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym zamordowanych mieszkańców Siedlisk i Głobikówki przez hitlerowców w 1944 roku.
Na cmentarzu zapaliliśmy znicze na grobach: dawnego dyrektora szkoły, saperów, którzy zginęli podczas rozminowywania Siedlisk, Klemensa Rutkowskiego, Włodzimierza Bogusza (zginął 20 lutego 1846 roku w wieku 14 lat podczas Rzezi Galicyjskiej), Jana Zdziarskiego poległego na początku bitwy Warszawskiej 13 sierpnia 1920 roku oraz Matyldy Krzykowskiej - Pani dworu w Siedliskach-Bogusz.
Natalia Straciło
Dzień Pluszowego Misia
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.
Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Najsłynniejszym misiem jest oczywiście Kubuś Puchatek. Dlatego też postanowiliśmy, spotkać się z przedszkolakami i przeczytać im kilka zabawynych historii, które były udziałem sympatycznego misia i jego przyjaciół.
Mikołajki
Tradycyjnie przypadają na 6 grudnia. Jest to dzień oznaczony w kalendarzu, jako imieniny Mikołaja. Dzień ten to to tradycja, która sięga historią jeszcze czasów starożytnych. Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry, który otrzymując spadek po swoich rodzicach, rozdał go ubogim. Dzień Świętego Mikołaja, który przypada 6 grudnia, kultywowany był szeroko w średniowieczu w katolicyzmie i prawosławiu. W Europie uznawano wtedy Mikołaja za patrona dzieci. Do dzisiaj to właśnie one najbardziej czekają na ten dzień, aby dostać prezenty.
Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie. We Włoszech prezentów pod choinką nie zostawia miły starszy pan, a złośliwa czarownica nazywana La Befana. W byłym już Związku Radzieckim pojawił się Dziadek Mróz, wyglądem bardzo zbliżony do naszego Świętego Mikołaja. Do dzisiaj rozdaje prezenty dzieciom w Rosji w Nowy Rok.
Piszemy życzenia do emerytowanych nauczycieli z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Ho, ho, ho! Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia! To czas dzielenia się radością i miłością. Dlatego postanowiliśmy się podzielić tą radością z nauczycielami, którzy odeszli na emeryturę oraz z tymi, którzy pracowali w naszej szkole, ale obecnie pracują
w szkołach innych. Tym samym pragniemy wyrazić Im wdzięczność za lata spędzone z uczniami Szkoły Podstawowej
w Siedliskach-Bogusz.
Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia…
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.
Hej kolęda, kolęda
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdy na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Wspólne śpiewanie kolęd raduje i łączy, a przede wszystkim stanowi istotę okresu Świąt Bożego Narodzenia. Główną ideą naszego spotkania było kultywowanie polskiej tradycji wspólnego kolędowania, ale przede wszystkim była to doskonała okazja do spotkania się całej społeczności szkolnej.
Na zakończenia przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego na ręce Pana Dyrektora zlożyła życzenia.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego chciałabym złożyć serdeczne życzenia Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim Uczniom naszej szkoły. Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. W tym wyjątkowym czasie chcę życzyć przedstawicielom całej społeczności szkolnej wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.
Niech Was ogarnie uczucie radości, miłości i szczęścia, rozlewając się obfitością łask, które nowo narodzone Dziecię wniesie w życie Wasze i Waszych Rodzin. Niech składany u żłóbka pokłon wprowadzi w Was poczucie bezpieczeństwa i pokoju w 2013 roku, dając siłę do realizacji marzeń, którymi warto się dzielić i nadziei, bez której nie da się żyć.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński.
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.
Dzień Solidarności z Ukrainą
8 marca 2022 roku w naszej szkole, Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu, zorganizował Dzień Solidarności z Ukrainą. Odbyło sie krótkie spotkanie całej społeczności uczniowskiej, na którym odśpiewaliśmy hymn naszego kraju, a także wysłuchaliśmy hymnu Ukrainy.
Uczniowie i nauczyciele, na apel burmistrza naszej gminy, zebrali środki opatrunkowe i higieniczne, tak bardzo poptrzebne w Ukrainie. Odbyła się też sprzedaż ciasteczek (pieczone przez uczniów i ich Rodziców).
Po zajęciach uczniowie pomagali w segregacji i pakowaniu środków opatrunkowych, które zebrała młodzież w całej gminie.
DZIEŃ BEZ PLECAKA :)
W poniedziałek – 28 marca w naszej szkole miał miejsce "Dzień bez plecaka". Tego dnia zamieniliśmy tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózki itp. Pomysłów było sporo i niektórym trochę ciężko było się poruszać po szkole z niestandardowym pojemnikiem na przybory i książki.