Szkoła Podstawowa w Siedliskach-Bogusz

PIERWSZA POMOC U STRAŻAKÓW

Wizyty najstarszych uczniów naszej szkoły w remizie OSP Siedliska-Bogusz stały się już tradycją.

Aby ją podtrzymać, 18 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w niecodziennej lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa, prowadzonej tym razem przez druhów: Krzysztofa Szczepkowicza (zastępca Naczelnika), Damiana  Czekaja, Michała Godka  oraz samego Naczelnika - Wojciecha Gąsiora.

            Mieli możliwość zapoznania się z najnowszym sprzętem ratowniczym, którym dysponuje siedliska jednostka OSP. Szczególne zainteresowanie młodzież zwróciła na kamerę termowizyjną oraz nowy nabytek, jakim jest nowiuteńki samochód MAN TGM, w którym na dodatek mogli się udać na małą przejażdżkę.

            Uczniowie mogli również zapoznać się ze środkami służącymi strażakom – ratownikom medycznym.  Ratownictwo medyczne stanowi istotny aspekt w pracy strażaka. Z tego względu w wyposażeniu strażackim musi znajdować się nie tylko profesjonalny sprzęt pożarniczy, ale również sprzęt ratownictwa medycznego najwyższej jakości. I taki właśnie sprzęt strażacy OSP w Siedliskach- Bogusz posiadają.

        

   Niewątpliwą korzyścią ze spotkania z druhami było zapoznanie się z AED (Skrót AED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator). Każdy mógł (oczywiście sprzęt ćwiczebny) zastosować podczas resuscytacji - szkoda, że takiego defibrylatora nie mamy w szkole.

Dzięki tej wizycie, mam nadzieję,  uczniowie zauważyli, że użycie AED nie jest trudne
 i w przyszłości nie będą bali się go zastosować, aby ratować ludzkie życie.

Bardzo dziękujemy druhom za spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

Renata Wadas