Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

POLSKA TO TAKA KRAINA, KTÓRA SIĘ W SERCU ZACZYNA

     104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem.
 11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku.
Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczny Grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
wolnych ludzi.

W przeddzień tego ważnego święta, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły spotkali się, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień.
Był to dla nas dzień refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Słuchaliśmy polskich pieśni patriotycznych i wierszy, w których jak w lustrze odbijają się losy polskiego narodu.
Pamięć o historycznym dniu sprzed 104 laty, kiedy Polska odzyskała Niepodległość
 i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski.

“Niepodległość” (Marcin Wolski)

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród

zobacz