Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

Wycieczka do Skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku

Skansen w Sanoku to największy taki obiekt w kraju zbudowany niedługo po wojnie. Dzięki pracy muzealników udało się uratować wiele cennych śladów różnorodności etnicznej
 i religijnej tej okolicy, zamieszkiwanej przez: Polaków, Rusinów, Niemców, Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, katolików, grekokatolików czy wyznawców prawosławia (Podkarpacie
w swoim czasie było prawdziwym tyglem etniczno-religijnym!).

Do tego skansenu przenoszono zabytkowe cerkwie czy niszczejące po wojnie, opuszczone chaty. Starannie odrestaurowane, zabezpieczone i dogłębnie zbadane dostarczają unikalnych informacji o historii życia codziennego tych terenów.

            Właśnie tam – do skansenu w Sanoku - 18 maja, uczniowie klas IV -VII  udali się razem ze swoimi wychowawcami na wycieczkę.

Wizytę rozpoczęli od udziału w warsztatach: Od ziarnka do chleba i Obyś cudze dzieci uczył.

Następnie, pod wodzą przewodników, rozpoczęli spacer po skansenie. Oglądali Rynek Galicyjski i jego piękną zabudowę - pocztę, zakład zegarmistrza, dom nauczyciela, aptekę, zakład fryzjerski.Podczas zwiedzania obejrzeli kuźnię, dwór, piękne cerkwie, synagogę, wiatraki, domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat i wiele innych obiektów.

 Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziły dawne narzędzia
 i naczynia.  Niektórzy uczniowie świetnie odgadywali zastosowanie poszczególnych  naczyń i sprzętu domowego. Jednak  największe zainteresowanie wzbudziła dawna szkoła. Uczniowie mieli okazję usiąść w ławkach i posłuchać ciekawych opowieści na temat warunków nauczania  w minionych stuleciach.

Na zakończenie pobytu w skansenie oczywiście obowiązkowo zostały zakupione pamiątki.

Nie tracąc dobrego humoru, pomimo zmęczenia i nieprzychylnej pogody, ze śpiewem na ustach wrócili do domu.