Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

Szkolny Tydzień Bezpiecznego Internetu zakończony.

  W dniach 12 do 16 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Co roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, w tym roku postanowiliśmy potraktować temat związany z zagrożeniami cyfrowymi jeszcze poważniej i na akcje związane z bezpieczeństwem w sieci przeznaczyliśmy cały tydzień. Rozpoczęliśmy od poniedziałku rozdaniem uczniom plakietek informujących o tygodniu bezpiecznego Internetu. W poniedziałek też powstała wystawa prac plastycznych z konkursów. Konkurs I adresowany był do wychowanków przedszkola i klas I – III. Temat konkursu to „Jak wyobrażam sobie wirus komputerowy?”. Przedszkolaki przygotowały wiele prac konkursowych i jury w składzie: p. Barbara Wojdyła p. Anna Żmuda i  p. Jerzy Wojnarowski miało nie lada problem, aby wybrać najlepsze z nich. Po długich naradach jury podało werdykt.

I miejsce: Antoni Nowak

II miejsce: Anna i Zuzanna Staniszewskie

III miejsce: Hanna Armata

Wyróżnienie 1: Aleksandra Kordela

Wyróżnienie 2: Helena Kałuża

W kategorii klas I – III

I miejsce: Maja Jędrzejczyk

II miejsce: Wiktoria Maria Wójcik

III miejsce: Maksymilian Mroczek

Wyróżnienie 1: Wiktor Papiernik

Wyróżnienie 2: Lena Nowak

Temat prac dla uczniów klas IV – VIII brzmiał  „Strażnik Internetu”. Na wystawę dostarczono tylko trzy prace, którym jury przyznało następujące  miejsca:

I miejsc:  Klaudia Kmiotek

II miejsce: Lena Samborska

III  miejsce: Wojciech Szela

Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

We wtorek przywitała uczniów wystawa starych telefonów i sprzętu komputerowego, który zgromadzili uczniowie i nauczyciele. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć jak jeszcze niedawno wyglądał telefon czy komputer.

Środa natomiast była szkolnym dniem bez telefonu – uczniowie musieli zmierzyć się z pokusą zabrania telefonu do szkoły. W większości uczniowie zastosowali się do akcji i jak sami stwierdzili –  BEZ TELEFONU DA SIĘ ŻYĆ!

Pan Krzysztof Dziedzic przeprowadził spotkania dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III, a następnie dla klas IV – VIII, w których zaznajomił uczestników z zagrożeniami związanymi z cyberprzemocą. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli filmy dotyczące cyberprzemocy, uczestniczyli też w dyskusji o zagrożeniach w sieci Internet. Na spotkanie został zaproszony gość specjalny, którym była pani Magdalena Stasiak – Dzielnicowa Komisariatu Policji w Brzostku. Pani aspirant odpowiadała na pytania uczniów oraz przekazała im istotną wiedzę odnośnie odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z cyberprzemocą.

W tym samym dniu pan Krzysztof Dziedzic zaprosił odważnych uczniów do wyzwania, którym była trzydniowa próba polegająca na niekorzystaniu z urządzeń takich jak smartfon i komputer.  Chętni uczniowie otrzymali plakietki, które mają ich motywować do ukończenia wyzwania.

Czwartek to szkolny dzień gier planszowych. Aby odciągnąć uczniów od gier komputerowych, postanowiliśmy dać uczniom alternatywę w postaci gier planszowych. W tym dniu uczniowie, którzy przynieśli gry planszowe, mogli na jednej z wybranych lekcji pograć z przyjaciółmi w grę planszową. Większość klas skorzystało z tej propozycji i w klasach grano w monopol, chińczyka oraz wiele innych gier.

W tym dniu pan Krzysztof Dziedzic zorganizował również turniej szachowy o puchar Dyrektora Szkoły. Do turnieju zgłosiło się ponad 30 uczestników z klas I – VIII. Po eliminacjach wstępnych przystąpiono do rozgrywek turniejowych. Uczniowie mieli szansę zagrać na turniejowych szachownicach, wykorzystując również turniejowe zegary. Sprzęt został użyczony z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku.

Po zaciętych rozgrywkach zwyciężył uczeń klasy ósmej, Alan Czarnecki,  który otrzymał puchar z rąk dyrektora. Kolejne miejsca zajęli:  

II miejsce: Ksawery Angielski

III miejsce: Patryk Gulis

IV miejsce: Piotr Jędrzejczyk

V miejsce: Krzysztof Piekarczyk

VI miejsce: Maja Jędrzejczyk

Nagrody dla miejsc od I do VI w postaci  bonów do sklepiku szkolnego ufundowała Rada Rodziców.

Ponadto nauczyciele  informatyki oraz wychowawcy klas  przeprowadzili lekcje tematyczne dotyczące cyberprzemocy oraz sposobów ochrony przed nimi, a redakcja gazetki szkolnej "Gimdziupla" opracowała specjalny numer gazetki z tematem przewodnim, którym jest cyberprzemoc.