Szkoła Podstawowa w Siedliskach Bogusz

Wywiad z panią asp. Magdaleną Stasiak

W ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole  przeprowadziliśmy wywiad z Panią asp. Magdaleną Stasiak

 

Gim.: . Jakie zachowania mogą mieć znamiona cyberprzemocy?

 

Pani asp.: Cyberprzemoc to bardzo szeroka definicja, która zawiera w sobie różnego typu zachowania.

Zachowania, z którymi najczęściej możecie mieć do czynienia, a  mogące posiadać znamiona cyberprzemocy to : groźby, szantaż,  obrażanie, wyśmiewanie, poniżanie, nękanie, rozpowszechnianie prywatnych informacji czy zdjęć bez zgody osób, których to dotyczy, czy które zostały sfotografowane, itd., itd.....

 

Gim.: Kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na cyberprzemoc?

 

Pani asp.: Na cyberprzemoc jesteśmy narażeni najbardziej, gdy korzystamy aktywnie z portali społecznościowych.  Kiedy umieszczamy tam swoje zdjęcia, musimy się liczyć z tym, że mogą stać się obiektem negatywnych komentarzy, a nawet hejtu. Kiedy komentujemy zdarzenia, zdjęcia czy wpisy innych osób, także  automatycznie narażamy się na to, że nasze komentarze mogą się komuś nie podobać i zostaną skrytykowane. Krytyka w Internecie często przybiera znamiona cyberprzemocy, jest wulgarna i wyśmiewacza, zwłaszcza gdy znajdziemy się w grupie osób mających inne zdanie, osób obcych lub nieprzychylnych. Zauważcie, z jakim hejtem zmagają się osoby publiczne, sławne, popularne. Czym więcej wrzucają w Internet, tym głośniej o nich się mówi i pisze, tym więcej zawsze jest osób,  które  skore są do krytyki, często bardzo agresywnej i wulgarnej, zwłaszcza jeżeli pozostają anonimowi.

 

Gim.: Czy dzieci będące ofiarami cyberprzemocy zgłaszają to, co im się przytrafiło na Policję?

 

Pani asp.: Jest wiele przypadków cyberprzemocy zgłaszanej na Policję, w tym także wobec małoletnich. Z reguły dzieci najpierw powinny poszukać pomocy i zgłosić taki przypadek rodzicom, nauczycielom, którzy będą potrafili odpowiednio ocenić stopień zagrożenia, ocenić sytuację i podjąć kolejno właściwe kroki. Nie każda krytyka, nawet jeżeli czasami wydaje się być przesadzona będzie cyberprzemocą. 

Gim.: Jaka kara grozi za cyberprzemoc?

 

Pani asp.: Nie ma jednej karty za cyberprzemoc. Każda  sprawa rozpatrywana jest przez Sąd bardzo indywidualnie. Kary będą też bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju popełnianego przez tzw. hejtera przestępstwa. Jak już wspominałam znamiona przestępstw wpisujących się w  cyberprzemoc zawiera wiele czynów zabronionych jak groźby, szantaż,  obrażanie, wyśmiewanie, poniżanie, nękanie, rozpowszechnianie zdjęć, nieprawdziwych informacji tzw. pomawianie. Wpływ na wysokość kary mogą mieć też intencje sprawcy, jego przeszłość w kontekście szacunku do prawa, jego postawa, konsekwencje jego czynu itp. Każde przestępstwo zagrożone jest konkretną sankcją karną i mogą to być kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności, grzywny. W ramach lekkich przewinień,  karą może być zadośćuczynienie finansowe, publiczne przeprosiny itp.

 

Gim.: Co powinni wiedzieć rodzice, aby rozpoznać, że ich dziecko padło ofiarą cyberprzemocy?

 

Pani asp.: Aby rodzic wiedział, że dziecko padło ofiarą cyberprzemocy, musi mieć z nim dobry kontakt, właściwe relacje, dużo z dzieckiem rozmawiać i przede wszystkim je znać. Musi znać je na tyle, aby rozpoznać pewne niepokojące symptomy, które mogą wskazywać, że dziecko potrzebuje pomocy. Rodzic musi potrafić zauważyć, wychwycić zmiany w zachowaniu dziecka, które budzą niepokój, a mogą one przybierać różne formy jak np. rezygnacja z dotychczasowego towarzystwa, wycofanie się z życia społecznego, towarzyskiego, szkolnego, spadek samooceny, ataki płaczu, złości, nagła niechęć do komputera, telefonu lub wręcz przeciwnie, drastyczny wzrost cyber- aktywności połączony z objawami frustracji, strachu, płaczu itp. Ważne, aby umieć rozpoznać u swojego dziecka niepokojące oznaki i odpowiednio, i szybko na nie zareagować.

 

Gim.: Czy na terenie naszej gminy odnotowano zgłoszenia o cyberprzemocy?

 

Pani asp.: Na terenie naszej gminy odnotowuje się oczywiście zgłoszenia dotyczące cyberprzemocy. Najczęściej  w kontekście obrażania i pomawiania innych osób lub upubliczniania zdjęć lub nagrań video.

  Bardzo serdecznie Was pozdrawiam i życzę bezpiecznego korzystania z Internetu.  Pamiętajcie, aby w świecie wirtualnym traktować inne osoby w taki sposób, w jaki sami chcielibyście być traktowani, a w razie potrzeby szukajcie pomocy wśród osób dorosłych, najbliższych i zaufanych :)                                                                                                                                  

asp. Magdalena Stasiak

Rozmawiał Alex Sudoł